Tarile cele mai dependente de turism

Articol scris de:
Bianca Ilie
iunie 16, 2020
 · de citit in 
2
 min.

In lipsa unui  flux constant de venituri din turism, multe tari risca sa se confrunte cu pierderi economice masive.

In timp ce industria turismului stagneaza, efectele se rasfrang si asupra fortei de munca la nivel global.

Un total de 330 de milioane de locuri de munca din intreaga lume sunt sustinute de aceasta industrie, care contribuie cu 10% sau 8.9 trilioane de dolari la PIB-ul global in fiecare an.

Visual Capitalist a realizat un infografic pornind de la datele furnizate de  World Travel & Tourism Council, in care ilustreaza tarile care depind cel mai mult de turism in crearea locurilor de munca – masurand astfel contributia industriei la sanatatea economiei globale.

O imagine de ansamblu

La nivel global, 44 de tari se bazeaza pe turism pentru mai bine de 15% din ponderea totala a locurilor de munca. Nu este deloc surprinzator faptul ca tarile cele mai afectate la nivel economic sunt natiunile insulare.

In acelasi timp, datele ne releva in ce masura tari mai mari depind de industria turismului. In Noua Zeelanda, spre exemplu, 479.000 dintre locurile de munca sunt generate de turism, in timp ce in Cambodgia turismul isi aduce contributia la 2.4 milioane de locuri de munca.

Croatia, o alta destinatie turistica importanta, spera sa isi redeschida granitele la timp pentru sezonul de varf. Tara a generat venituri de 13 miliarde de dolari in 2019. Cu o populatie de peste 4 milioane de locuitori, turismul contribuie cu 25% din forta de munca.

RangTaraPonderea locurilor de munca T&T (2019)T&T Locurilor de munca (2019)Populatie T&T (2019) Populatie
1Antigua & Barbuda0.91%3380097900
2Aruba0.84%35000106800
3St Lucia0.78%62900183600
4Insulele Virgine Americane0.69%28800104400
5Macau0.66%253700649300
6Maldive0.6%155600540500
7Sf. Kitts si Nevis0.59%1410053200
8Insulele Virgine Britanice0.54%550030200
9Bahamas0.52%103900393200
10Anguilla0.51%380015000
11Sfantul Vincent si Grenadinele0.45%19900110900
12Seychelles0.44%2060098300
13Grenada0.43%24300112500
14Fostele Antile Olandeze0.41%2570026200
15Belize0.39%64800397600
16Capul Verde0.39%98300556000
17Dominica0.39%1360072000
18Vanuatu0.36%29000307100
19Barbados0.33%44900287400
20Insulele Cayman0.33%1230065700
21Jamaica0.33%4061002961000
22Muntenegru0.33%66900628100
23Georgia0.28%4882003989000
24Cambogia0.26%237110016719000
25Fiji0.26%90700896400
26Croatia0.25%3834004105000
27Filipine0.24%10237700109600000
28Sao Tome si Principe0.23%14500219200
29Bermuda0.23%780062300
30Albania0.22%2543002880000
31Islanda0.22%44100341200
32Grecia0.22%84620010420000
33Tailanda0.21%805460069800000
34Malta0.21%52800441500
35Noua Zeelanda0.2%4794004822000
36Liban0.19%4342006825000
37Mauritius0.19%1042001272000
38Portugalia0.19%90240010197000
39Kiribati0.18%6600119000
40Gambia0.18%1296002417000
41Iordania0.18%25470010200000
42Republica Dominicana0.17%81080010848000
43Uruguay0.16%2625003474000
44Namibia0.15%1146002541000

Cum se situeaza cele mai mari 20 de economii ale lumii

Tarile dependente de turism sunt cel mai puternic lovite de interdictiile de calatorie la nivel global, dar si cele mai mari economii ale lumii resimt impactul.

In Spania, turismul este al treilea cel mai mare contributor la economia tarii. Daca masurile de izolare raman in vigoare pana in luna septembrie, se estimeaza ca economia va pierde 68 de miliarde de dolari din venituri.

La polul opus, Coreea de Sud este cea mai putin afectata – doar 2,8% din PIB-ul sau este dependent de turism.

Calatoriile, suspendate

Ce tari castiga cel mai mult din industria turismului?

In varful clasamentului se afla SUA, unde turismul contribuie cu 1.8 trilioane de dolari la economia tarii, sau 8.6% din PIB in 2019. Statele Unite raman epicentrul pandemiei de coronavirus la nivel global, si nu este clar daca tara isi va redeschide granitele pentru vizitatori vara aceasta.

In China, contributia industriei turismului la economia tarii s-a dublat in ultimul deceniu, ajungand la aproape 1.6 trilioane de dolari. Pentru consolidarea activitatii economice, China si Coreea de Sud au relaxat restrictiile prin stabilirea unor culoare de calatorie.

Pe masura ce tarile se redeschid treptat, alte asa numite “bule de calatorie” incep sa fie create. Spre exemplu, Estonia, Letonia si Lituania au redus restrictiile de calatorie prin stabilirea unor zone sigure de trafic. Australia si Noua Zeelanda iau si ele in calcul crearea unei zone turistice comune.

Aceste bule de calatorie le permit cetatenilor din anumite tari sa calatoreasca in siguranta, fara sa fie nevoiti sa ramana in carantina.  

Este mai mult decat evident ca pandemia de coronavirus va avea un impact de durata asupra ocuparii fortei de munca si asupra activitatii economice. Cand apele se vor linisti, va reusi turismul sa isi incheie toate calculele cu trecutul?

Acest articol a fost realizat cu ajutorul informatiilor furnizate de Visual Capitalist. Datele si continutul apartin site-ului Mr.Finance.

Publicat in :
Bianca Ilie
Bianca este pasionata de cercetare, de culegerea si prelucrarea informatiilor. Lucreaza cu interes la studii de caz, dar ii poti regasi amprenta editoriala si in articolele despre produse bancare, investitii si servicii de transfer de bani.

Alte articole: 

iunie 16, 2020
Tarile cele mai dependente de turism

Un total de 330 de milioane de locuri de munca din intreaga lume sunt sustinute de industria turismului, care contribuie cu 10% sau 8.9 trilioane de dolari la PIB-ul global in fiecare an. Care sunt tarile cele mai dependente de turism? Vezi inforgraficul util!

Citeste mai mult
Disclaimer: Echipa Mrfinance se străduiește pe deplin să mențină acuratețea și actualitatea informațiilor publicate. Aceste informații pot fi diferite față de ceea ce poți intalni la o instituție financiară, furnizor de servicii sau site-ul serviciului/produsului respectiv.

Toate produsele și serviciile financiare sunt prezentate fără garanție. Atunci când evaluezi ofertele, te rugăm să consulți Termenii și Condițiile instituțiilor financiare în parte. Dacă ai găsit diferențe între informațiile de pe site-ul mrfinance.ro și cele oferite de instituțiile financiare, te rugăm să ne contactezi la [email protected].

Pentru sugestii și reclamații poți suna la telefonul consumatorului 0219551.

Pentru mai multe informații, intră pe site-ul ANPC.

În plus, acest site poate fi compensat prin terți agenți de publicitate. Totodată, rezultatele noastre, instrumentele de comparatie, conținutul blogului și recenziile editoriale se bazează pe o analiză obiectivă.

Pentru mai multe informații, te rugăm să consulți disclaimerul de publicitate.
Inapoi sus
magnifiermenucross-circle

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram